Balgat Çocuk Diş Kliniği
FİKRİNİZ Mİ VAR ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Balgat Çocuk Diş Kliniği

Balgat Çocuk Diş Kliniği

Balgat Çocuk Diş Sağlığı diş çürüğü genel olarak ciddi bir sorun olmakla beraber büyük oranda önlenebilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklarda genel olarak ağrı, huzursuzluk, sosyalleşmede güçlük yaşaması ve yeme sorunları görülmektedir. Ayrıca çocuklarda okula gidememe durumu olabilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı sorunları yaşan çocukları ebeveynleri zaman kaybetmeden hastaneye götürmelidirler. Balgat Çocuk Diş Sağlığı çocukların gelişimini ve okula hazır olma durumları hakkında bilgi vermektedir. Örneğin obezite ve yetersiz beslenme çocukta sosyal ve sağlık problemlerine işaret etmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığına aygırı bir şekilde aşırı şeker tüketimi çocukta diş çürümesi ile birlikte obeziteye neden olabilmektedir.

Tarihimizden günümüze kadar bebeklerin ilk çıkarmış oldukları dişlere süt dişi denilmektedir. Günümüz anneleri önceki dönem ebeveynlere göre süt dişlerine daha önem vermektedir. Daha önceki yıllarda anneler süt dişlerinin döküleceğini ve tekrar çıkacağı için çocuklarının süt dişlerine önem vermemişlerdir. Fakat günümüzde süt dişlerinin sağlığının çocuklar için büyük önem taşıdığı bilinmekte ve her gecen gün anneler bu konuda bilinçlenmektedirler. Balgat Çocuk Diş Sağlığı acısından süt dişleri çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocukların yemeklerini saha sağlıklı tüketebilmeleri için süt dişlerinin sağlığı korunmalı veya tedavi edilmelidir. Yeme problemi yaşamayan çocukların yeterli düzeyde beslendikleri görülmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklarda gelişim yetersizliği ve büyüme bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı uzman doktorları ile çocuklarınızın diş sağlığı ile birlikte gelişimi de sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Balgat Çocuk Diş Sağlığı etkiyen süt dişlerinin erken kaybedilmesi Çocuklarda dilin doğru konumlandırılamaması nedeniyle konuşma bozukluğu yaşamasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukta yanlış yutkunma alışkanlığına sebep olmaktadır. Balgat Çocuk Diş Sağlığı süt dişleri daimi dişlerin gelme süresine kadar bulundukları bölgeleri korumaktadırlar. Çünkü çocuklarda çene dişleri içerisinde kök gelişimi devam etmektedir. Bu süreç çocukta belirli yaşlara göre devam edebilir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı süt dişleri sayesinde korunur. Çocukta süt dişlerinin sağlıklı olmaması durumunda süt dişleri erken kaybedilir ve bu durum hastada ortodontik problemlere yol açmaktadır.

Çocuklar özellikle süt dişleri dönemlerinde psikolojik olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Çocukların okul hayatında süt dişlerinin kötü görünümünden rahatsız olabilmekte ve bundan utanabilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşan çocuklar ilerleyen zamanlarda okula gitmek istememektedir. Ayrıca Balgat Diş Sağlığı içerisinde süt dişlerinin zarar görmesi ve gelişim aşamasında karşılaşılan herhangi bir rahatsızlık daimi dişlerin oluşma sürecinde problemler oluşturmakta veya dişlerin eksik olmasına neden olmaktadır. Balgat Çocuk Diş Sağlığı için süt dişleri kişinin ileri ki zamanlarda yaşayacağı rahatsızlıklarda tedavi olarak kullanılmaktadır.

Balgat Çocuk Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuzun diş sağlığı için 2 yaşlarında diş macunu kullanılmaya başlanabilir. Ancak florürlü diş macunu kullanmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize sorunuz. Balgat Çocuk Diş Sağlığı için sağlıklı gıdalar tüketilmeli ve tatlı atıştırmalıkları ve içecekleri sınırlandırılmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuz için Balgat  Çocuk Diş Sağlığı hekiminizle düzenli diş muayeneleri planlayabilirsiniz. Çocuklarda erken yaşlarda öğretilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile çocuğunuzun dişleri hayat boyu sağlıklı kalabilmektedir.

Çocuklarda Diş Çürümesini Nasıl Önlenebilir? Dişi olan her birey diş çürümesi yaşayabilir. Burada diş çürüme hızı çocuklarda daha hızlı yaşanmaktadır. Ancak Balgat Çocuk Diş Sağlığı uzmanları bu durumu etkin müdahalelerle engellemektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı korunmasına yönelik önlemler ise aşağıda şu şekilde yer almaktadır.  Balgat Çocuk Diş Sağlığı kapsamında çocukların ağız kısımlarına uygun olarak naylon kıllardan oluşan ve yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır. Balgat Çocuk Diş Sağlığı için çocukları motive edici renkli, şekilli diş fırçaları ve macunlar kullanılmalıdır. Burada dikkat gerektiren husus ise çocukların diş macununu fark etmeden yutma ihtimali olduğunu göz önünden bulundurulmalıdır.  Balgat Çocuk Diş Sağlığı için  3 yaşından küçük çocukların diş macunu kullanması önerilmemektedir.

Balgat Çocuk Diş Sağlığının teşvik edilmesi için ebeveynlerinde çocuklarına eşlik etmesi önemli olmaktadır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için durumu olabildiğince eğlenceli hala getirmelisiniz. Örneğin evlerinizde diş fırçalama panoları yapabilirsiniz. Fırçalama sonrası pano üzerinde birlikte işaretleme yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarda diş fırçalama sürelerini Balgat Çocuk Diş Sağlığı uzmanları 2 dakika olarak belirlemektedir. Bu ölçümü 2 dakikaya ayarlı kum saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmaya yönelik tüketmiş oldukları şeker, çikolata gibi gıdaların diş yüzeylerine nasıl bir katman oluşturdukları aynada çocuklara gösterilerek ve daha sonra fırçaladıklarında dişlerindeki temizliği ve beyazlığı fark etmelerini sağlamalıyız. Bu durum Balgat Çocuk Diş Sağlığı için önem taşımaktadır.

Balgat Çocuk Diş Sağlığı için çocukların diş hekimlerine olan ön yargılarını kırmak için ebeveynlere önemli rol düşmektedir. Ayrıca çocukların en geç 2.5 yaşlarında Balgat Çocuk Diş Sağlığı hekimleri ile tanışmalıdır. Balgat Çocuk Diş Sağlığı problemi yaşamayan çocukların en geç 2.5 ve 3 yaşlarında diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu durum çocukların diş hekimlerine karşı olan korkularının önüne geçebilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı probleminin önü geçmek için çocuklara çikolata veya şekerli bir ürün tükettiklerinde ağızlarını çalkalamanın dahi ne kadar önemli bir önlem olduğu Balgat Çocuk Diş Sağlığı hekimleri tarafından vurgulanmaktadır. Yemeklerden sonra ağızın yıkanması sonucunda dişlere yapışan yiyecek ve akıntılar suyla çözünür ve yiyecekler sorun olmaktan çıkabilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı sadece dişler için değil genel sağlık içinde önem arz etmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı için çocuğun doğumundan itibaren yapılması gereken birçok önlem bulunmaktadır. Balgat Çocuk Diş Sağlığı için bebeklerin diş sağlığı için yumuşak bir bez parçası ile dişler temizlene bilinir. Ayrıca bebekleri biberonla yatırmaktan uzak durulmalı ve dişlerin üzerinde leke oluşmalarının önlenmesi için dişler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Çocuk Diş Sağlığının Alanları

Çocukta süt dişlerinin ve daimi dişlerinin bakımı,

Çocukların dişinde oluşan çürük dolguları ve Tedavileri,

Çocuklarda süt dişler ve daimi dişler için yapılması gereken tedaviler,

Diş kök kanal tedavisi,

Çocuk diş çekimi tedavisi

Çocuklarda yaş gruplarına göre diş çıkarma durumunda yapılması gereken tedaviler

Çocuklarda dişlerde oluşan travmatik kırıkları tedavi,

Çocuklar için Ortodonti

Çocukların diş eti rahatsızlıklarına yönelik tedavi

Balgat Çocuk Diş Sağlığı Balgat Çocuk Diş Sağlığı hekimleri çocuğunuzun bebeklikten ergenlik dönemine kadar profesyonelce tedavilerini ve kontrollerini sağlamaktadırlar. Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bu alan aynı zamanda Pedodonti olarak da bilinmektedir. Bu alandaki hekimler ise pedodontis diş hekimleri olarak geçmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı alanında çocukların karşılaşmış oldukları diş dolgusu, diş eti rahatsızlıklarının tedavisi, çocuklarda diş çekimi, süt dişlerin tedavisi, diş hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Çocuğunuz ve Pedodontist Balgat Çocuk Diş Sağlığının bakımı ve tedavisi yetişkinlere göre daha hassas ve dikkatli yapılmalıdır. Aynı zamanda uygulanan tedavi çocuğun psikolojik durumuna uygun ve geniş kapsamlı araştırılmalıdır.  Balgat Çocuk Diş Sağlığı Pedodontistleri çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında bilgi ve fikir sahibidirler.  Ayrıca çoğunuz için alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı pedodontistleri çocuklara doğru teşhis ve hızlı tedavi uygulamaları ile çocukların ağız ve diş sağlığını korumaktadır.  Balgat Çocuk Diş Sağlığında yanlış tedavi sonucunda çocukların psikolojisi bozulabilmektedir. Bu durum ileride çocukta bilinçsel travmalara yol açabilmektedir. Balgat Çocuk Diş Sağlığı hakkında yetersiz bilgiye sahip olan Pedodontist çocuklara korku ve dehşet yaşatabilmektedir.

Çocuk Diş Sağlığı Alanında Sık sorulan sorular

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Çocuğun dişleri ne zaman tamamlanır?

Çocuğun uykuda esnasında diş gıcırdatma nedenleri nelerdir?

Çocukta dişler ne zaman çıkmaya başlar?

Çocukta süt dişler ne zaman dökülmeye başlar?

Çocukta dişler neden geç çıkar?

Balgat Çocuk Diş Sağlığı alanında daha çok bilgi için kliniğimizden randevu alabilir muayene olabilirsiniz. Balgat Çocuk Diş Sağlığı. Kliniğimiz Sağlık Bakanlığına bağlı çalışmaktadır.

 

 • Çocuk diş kaç yaşına kadar bakar?

  Çocuklarda daimi diş 6 yaşında oluşmaya başlar. 12 yaşına kadra ömür boyu kullanıcamız diş tamamlanır.

   

 • Çocuk diş hekiminin adı nedir?

  Pedodontist diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ek olarak özel eğitim almış çocuk diş hekimlerine denir.

 • Süt dişleri 5 yaşında dökülür mu?

  Çocuklarda süt dişleri genel olarak 5 yaşında dökülmeye başlar. İlk çıkan süt dişleri ile son çıkan süt dişlerinin ortalama tamamlanma süresi 3 yılı kapsamaktadır.

 • Yeniden diş çıkması mümkün mü?

  Günümüzde 20 yaş ve süt dişlerinden alınan kök hücreler ile yeniden diş çıkarma mümkün olmaktadır.

   

 • Biberon çürüğü nasıl tedavi edilir?

  Tedavisi mümkün olmayan dişte oluşan  biberon çürüklerin çekilmesi gerekmektedir. 

   

 • 2 yaşta diş çıkar mı?

  Bebekler çoğunlukla ilk dişlerini 4-8 aylık dönemlerinde çıkarırlar. Ancak bu durum her bebek farklıdır ve bu dönem her bebekte farklılık gösterebilir. Bebeğiniz 2 yaşına yaklaştığında azı dişleri çıkmaya başlar. 3 yaşına geldiğinde ise artık 20 tane dişi çıkmış olmalıdır.

Etiketler

#