Balgat Cerrahi Tedaviler
FİKRİNİZ Mİ VAR ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Balgat Cerrahi Tedaviler

Balgat Cerrahi Tedaviler

Balgat Cerrahi Tedavileri Kişilerin ağız, çene ve çene dişlerinin üzerinde bulunan yapı ve bu yapıların üzerindeki dokulardaki rahatsızlıkları kapsamaktadır. Kişinin tükürük bezleri, damak, diş etleri, dil, çene ve çene eklemlerinde karşılaşmış olduğu rahatsızlıkların teşhis aşamalarından cerrahi ve tedavi sürecine kadar olan süreyi kapsamaktadır. Hastanın ağız diş ve çene bölgesinde gerçekleştirilen tedaviler kişinin yaşamış olduğu problem durumuna göre farklılık göstermektedir. Burada hastaya lokal anestezi veya genel anestezi uygulanabilir.  Muayene aşamasında kişinin kalıtsal veya doğuma bağlı bir takım travmalar sonucunda gelişen yüz ve çene değişiklikleri incelenmektedir. Cerrahi müdahalelerde en sık karşılaşılan travmalar ise yarık damak, alt ve üst çenenin birbirine oranla geride veya ileride olması, çene kapanış bozuklukları gibi durumlar yer almaktadır. Tüm bu rahatsızlıkların tedavisi için hastaya augmentasyon, ortagnatik, distraksiyon ve osteogenezisi gibi işlemler uygulanmaktadır.

Balgat Cerrahi Tedavi Alanında Yapılan Uygulamalar

Cerrahi uygulamalar içerisinde genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak birçok tedavi gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde olmaktadır.  Ters dönmüş ve  kemik içinde gömülü kalmış dişlerin çekilmesi ayrıca yer değiştirme işlemleri yer almaktadır. İmplant diş cerrahisi Müdahaleleri Hastaya imlaplant tedavisinden önce  çene kemik yoğunluğu doğrultusunda greft uygulaması veya kemik tozu uygulaması yapılmaktadır. Tüm bu işlemler hızlı ve doğru teşhis ile Balgat Cerrahi Tedaviler kapsamında gerçekleştirilir. Hastaya acil durumda sinüs yükseltilme uygulaması ile  Cerrahi Tedaviler yöntemleri yapılmaktadır. Bunlar şu şekilde gerçekleşmektedir. Hastada karşılaşılan yumuşak çene kemiklerinin tümüne rekonstrüksiyon işlemi uygulaması, Hastada sabit üst çene ile hareketli alt çeneyi birbirine bağlayan eklemlerin kırıklarının  cerrahi yöntemlerle müdahale edilmektedir. Hastada dişlerde ve çenede meydana gelen kırıkların cerrahi müdahalesi. Hastada yüzde ve çenede meydana gelen enfeksiyonların Balgat Cerrahi Tedavileri uygulanmaktadır. Hastada ağız yapısında yer alan dil, dudak ve yardımcı kaslar ile diş ve çene kemiklerinde meydana gelen kist ve tümör Balgat Cerrahi Tedavileri ile müdahale edilmektedir. Hastanın dişleri için geliştirilen protezlerin yapımında önce ağız ve diş yapı dokusunun kontrolünün yapılması ve düzeltilmesi ve tüm bu yöntemler Balgat Cerrahi Tedaviler başlı altında gerçekleşmektedir.

İmplant Cerrahi Uygulaması

Balgat Cerrahi Tedaviler kapsamında İmplant; diş rahatsızlığında  hastanın farklı nedenlerden dolayı kaybettiği dişlerinin yerine çene kemiklerinin içerisine aynı fonksiyon ve görünümü sağlayan yapay diş kökleri yerleştirme yöntemidir. Günümüz itibari ile görünüm oldukça önem arz etmektedir. Balgat Cerrahi Tedavileri ile dişler yüzümüzün estetik ve değişmez bir parçası olmaktadır. Diş sağlığı insan psikolojisi üzerinde büyük etki oluşturmaktadır. Diş problemleri kişide öncelikle beslenme ve sindirim gibi rahatsızlıklara neden olmakla beraber kişide konuşma bozukluğu ve ağız yerlerinde sorunlar yaşaması gibi birçok rahatsızlıklara neden olmaktadır. Tüm bu rahatsızlıklardan Balgat Cerrahi Tedavileri ile kolayca kurtarılabilir.

20 Yaş Dişlerde Cerrahi Müdahaleler Nelerdir?

20 yaş dişi; kişide 20’li yaşlarda alt ve üst çene diziliminin en arkada tarafında ortaya çıkan azı dişlerdir. Genellikle 20 yaş dişi 19-21 yaş aralığında oluşan ve giderek gelişen bir diş olmaktadır. Bu nedenle çenede darlık ve sapma yaşanmakta ve diş çene kemiğinde gömülü kalabilmektedir. Bu durumda Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde lokal anestezi uygulanarak hastaya herhangi bir acı duymadan müdahale edilmektedir. Bu nedenle 20 yaş diş çekimi Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde en hızlı ve acısız operasyon olmaktadır. Gömülü Diş Tedavisi Hastada diş köklerinde ve çene kemiğinde karşılaşılan patolojik durumlar sonucunda gömülü diş ortaya çıkmaktadır. Bu diş aynı zamanda  hapsolmuş dişler olarak da geçmektedir. Bu durumun temel nedeni patolojik oluşumların kişinin çene kemiğine zarar vererek dişin içeriye doğru gömülmesidir. Bu durum Balgat  Cerrahi Tedaviler içerisinde ele alınmaktadır. Balgat Cerrahi Tedaviler içerisinde erken teşhis ile patolojik yapı veya gömülü dişler kişide daha az deformasyona yol açmaktadır. Ayrıca bu uygulamalar Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde en kısa işlem gören cerrahi işlemler içerisinde yer almaktadır. Bu tedaviler lokal anestezi altında yapıldığı için herhangi bir acı duyulmamaktadır. Bu tedavi Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde en az ağrısız işlemlerden biri olmaktadır.

Sinüs Yükseltme Tedavisi Hastaya üst çenede eksik dişe bağlı olarak diş etinin sarkması sonucunda Sinüs yükseltmesi tedavisi uygulanmaktadır. Hastada dişin olmadığı boşlukta kemik erimesi meydana gelmektedir. Bu durum  implant tedavisinde en temek gereksinim olan kemik yoğunluğu oranına ters düşmektedir.  Balgat Cerrahi Tedavileri çerçevesinde sinüs yükseltme uygulaması yapılarak kişide sarkan üst çene kemiğine bağlı olarak tekrar eski haline dönüştürülür. Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde Kişinin çene yapısında meydana gelen kemik yoğunluğunun tekrar artması sonucunda implant tedavisine başlanabilmektedir.

Çenede Meydana Gelen Kistlerin Tedavisi;Hastanın diş köklerinde veya çene kemiklerinde meydana gelen ve ara ara karşılaşılan ve anormal olarak ilerleyen patolojik oluşumlar kist olarak tanımlanmaktadır. Balgat Cerrahi Tedavilerinde erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Çünkü zamanında müdahale edilmeyen kistler zamanla çene kemiği ve dişlere zarar vermektedir. Bu tedavi Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde hassas bir operasyon olarak görülmektedir. Balgat Cerrahi Tedavileri öncesinde hastanın çekilen 3D tomografisi ile operasyonu aşamasında kistin kapladığı alanın bilinmesi  doğru tedavi için önemli bir durum olmaktadır. Bu tedavi Balgat Cerrahi Tedaviler kapsamında hassas bir prosedürü kapsamaktadır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Operasyonlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde hasta diş çekimi sonrası yaranın üzerine tampon uygulamalıdır. Bu durum Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde aralıklarla ile değiştirilmeli veya çıkarılmalıdır.  Yapılan operasyonlardan sonra ağız içi doktorun önereceği süre boyunca su ile çalkalanmamalıdır.

Balgat Cerrahi Tedavileri sonrası iki saat içerisinde hiçbir şey yenmemeli ayrıca sıcak soğuk yiyeceklere ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde implant işlemleri sonrasında ağız hijyeni ve implant bakımı önemli olmaktadır.

Balgat Cerrahi Tedavileri kapsamında operasyon yapılan bölgeye el veya dil ile dokunulmamalıdır.

Balgat Cerrahi Tedavileri uygulamaları sonrasında 24 saat sigara, alkol gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır.

Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde uygulanan operasyonlarda doktorunuzun önermiş olduğu ilaçlar dışında kesinlikle başka ilaç kullanmamalısınız

Balgat Cerrahi Tedavileri sonrasında operasyon yeri muhakkak steril tutulmalıdır.

Balgat Cerrahi Tedavileri kapsamında yapılan diş çekimi sonrası hastada kanama 6 saat ile 24 saat aralarında devam edebilir. Bu süreyi aşan kanamalarda doktora başvurulmalıdır.

Balgat Cerrahi Tedaviler içerisinde cerrahi uygulamalar şu şekilde yer almaktadır.
 • Gömülü, komplike diş çekimleri
 •  Hastada ağız, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlara karşı cerrahi ve tıbbi uygulamalar,
 • Hastanın çene bölgesinde ortaya çıkan sorunlara yönelik tedavi belirlemektedir.
 • Kişide ağız bölgesinde bulunan yumuşak dokuların tedavisi.
 • Kişinin ağız, yüz ve çene bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların tanısının konulması.
 • Balgat Cerrahi Tedavileri içerisinde kişide dişlerden kaynaklanan kemik içi iltihaplarının tedavisi,
 • Balgat Cerrahi Tedaviler, Çene ve yüz bölgesindeki kemiklerde oluşan kırıklıklara yönelik uygulamaları içermektedir.
 • Hastada diş protez yapımı öncesinde sert dokuların ve yumuşak dokuların  cerrahi yöntemler ile düzeltilmesi ve hastanın daha sonra proteze hazırlanması,
 •  İçerisinde kişinin çene ve yüz bölgesinde meydana gelen ağrıların yok edilmesi
 • Çene eklem hastalıklarının tedavileri kapsamında kişide dudak, damak yarıklarının tedavileri yer almaktadır.
 • Cerrahi Tedaviler hastanın diş ve çene bağlantılı üst çene sinüs patolojilerine yönelik uygulamaları içermektedir.

sağlık Bakanlığı

 

 • Ağız diş çene cerrahisi bölümünde hangi tip işlemler yapılır?

  cerrahı işlemlerde diş çekimi, gömülü diş operasyonu, implant, çene kırığı tedavisi, çenede oluşan tümör, apse ve kistlerinin saptanması ve tedavisi, protez ve ortodontik tedavi öncesi dokuların düzenlenmesi gibi ağız ve diş sağlığını ilgilendiren pek çok konu çene cerrahisini kapsamaktadır.

 • Diş Ameliyatları nelerdir?

  Uygulanan Cerrahi Müdahaleler Nelerdir?
  1. 20 yaş diş çekimi
  2. Gömülü diş çekimleri.
  3. Dişlerde oluşan kist ve apselerin tedavisi.
  4. Apikal rezeksiyon
  5. Kemik ogmentasyonu. 
 • Cerrahi diş tedavisi nedir?

  Ağız Diş cene cerahisi , bütün yaş aralığındaki bireylerin ağız, diş ve çene bölgelerindeki sert ve yumuşak dokuların hastalıkları, yaralanmaları ve bozukluklarının düzeltilmesi için gerekli tanı ve tedavi yöntemlerini uygulayan Anabilim Dalı'dır.

 • Ağız ve Diş Sağlığı nelere bakar?

  AğızDiş ve Çene Cerrahisi bölümümüzde, ağız içerisindeki tüm yumuşak dokuların (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vb.) dişlerin, çenelerin ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilir.

 • Diş eti ameliyatı sonrası şişlik nasıl geçer?

  Ameliyat sonrası hastanın ağız ve yüz bölgesinde şişlik olması normal bir durum olmaktadır. Bu şişliklerin daha hızlı geçmesi için buz uygulaması yapılabilir. Ancak 2 gün içerisinde geçmeyen şişlikler için muhakkak doktorunuza başvurmalısınız.

   

 • Cerrahi diş çekimi acıtır mı?

   Diş çekimi esnasında tedavi bölge tamamen uyuştuktan  diş çekimi işlemi gerçekleşir. Hastalar işlem sırasında, bölgenin uyuşuk olması sebebiyle herhangi bir ağrı veya acı hissetmezler.

 • Azı diş çekimi kaç dakika sürer?

  Herhangi bir operasyon gerektirmeyen diş çekim süresi 15 - 20 dakika olarak belirlenebilir. Bazı durumlarda daha ciddi operasyonlar gerektiren dişlerde bu süre uzayabilir

Etiketler

#